מתיו גודו + אסף בכרך

סדנת תל אביב

מסו-סומטיות

עותק של DSC02715_edited.jpg

 

"דברים ומחשבות צומחים דרך 'הסביבה', ושם אתה צריך להתיישב, זה תמיד שם איפה שהוא מתקפל (ז'יל דלז, פורפלרס 1972-1990)

 

בצרפתית, המילה milieu פירושה הן 'אמצע' (של קו, מרחק, חלק, נפח) והן סביבה; זה מה שמאפשר לג'יל דלז להזמין אותנו "להתחיל מה'סביבה'" ולחשוב מחדש על הדינמיקה של המרכזים שמהם צצים פחות או יותר היררכיות מרומזות, ארגונים פוליטיים, חווית ה"טריטוריה״ ולבסוף או ראשית שאלת הפרט (סגור על עצמו או כ'סביבה ', ישות שנוצרה על ידי סימביוזיות מסוגים שונים.

הפילוסופים הצרפתים פרחת טיילן ובטיסט מוריזוט מזמינים אותנו לחשוב על מזופוליטיקה ועל פסיכולוגיה. טיילן מבין את "מסופוליטיקה" כ"הרכב הידע והטכניקות המיועדים לשלוט בבני אדם על ידי תכנון סביבתם (סביבה) ". מוריזוט מציע מסגרת אתית, בדומה למזופוליטיקה, מעמידה במרכז את "הסביבה", "פסיקה אתנית היא מערכת יחסים דיפלומטית עם עצמך, המורכבת מהכוונה מחדש של חייו הפנימיים של האדם, מבלי להזמין אותם, פשוט על ידי שינוי סביבת החיים".

בסדנה זו נרצה לשתף, באמצעות קונטקט, אינטואיציה מסו-סומטית. סומטיות שמתחילה ב'אמצע' (סביבה). סומטיות שה'טכניקה' שלה היא בעצם אלכסונית או לא ישירה (מגע, ויזואליזציה אנטומית, זירוז תנועה ...), שמזהה שהדרך הקצרה ביותר לעצמי עוברת בסביבה.

מזו-סומטיות מזמינה אותנו לחשוב מחדש על מודלים מסורתיים של העברה פדגוגית (בריקוד, פחחות ועוד). ידע אינו 'כלול' בתוך הפרט, מוכן להעברה לאחר, אלא נמצא בסביבה, באמצע. הוראה כמפגש בסביבה/באמצע, דרכה מתרחשת למידה.

חקר טרנס-סומטי זה יסתמך על קונטקט אימפרוביזציה (ובפרט ע״פ סטיב פקסטון), חקירה בתנועה בשיטת פלדנקרייז, דימוייםBMC, אימון קשב של טכניקת אלכסנדר ורולפינג ובודיוורק.

ננסה לגעת בבלתי ניתן לנגיעה, להגיע אל הבלתי נגיש, להתמקד במה שמטושטש מטבעו: המזוזומה, ה'אקרט '(בצרפתית: פער, מרווח, מרווח בין) בין הקדמי לאחורי, בין 'אני' לבין 'אתה', בין 'אני' לבין 'עצמי'.

אסף בכרך 

מתרגל קונטקט וסוגים אחרים של טכניקות אימפרוביזציה (בוטו, טיונינג סקור...) מאז 1994. הוא למד בתל אביב, ניו יורק, פריז ובוסטון. בין המורים המשפיעים ביותר שלו ניתן למנות את סטיב פקסטון, קירסטי סימסון, ליסה נלסון ומין טנאקה. מאז שנת 2000, הוא לימד באירופה, בארה"ב, בבואנוס איירס וישראל. בשנת 2012, הוא ארגן כנס בינלאומי בפריז סביב  קונטקט ומיינדפולנס. מאז 2016 הוא מטפל מוסמך של רולפינג, תלמידו של הוברט גודאר. אסף הוביל יחד עם מתיו גודו, מאז 2013 את בודילאב, בית הספר לסומטיקה, וקבוצת מחקר חווייתית טרנס-סומטית (פלדנקרייז, אלכסנדר, רולפינג ו- CI). אסף הינו חוקר במדעי המוח הקוגניטיביים (PhD 2008, MIT) ב CNRS. נושאי המחקר שלו כוללים שפה (תחביר, הבנת שפה ...) ומחול (ביצועים, צופים, אלתור משותף, טכנולוגיות חדשות). הוא ארגן מספר אירועים סביב ריקוד, אימפרוביזציה וקוגניציה המפגיש בין מדענים, מתרגלי תנועה, אנתרופולוגים ופילוסופים. הוא חבר בתכנית לתארים מתקדמים של ArTecבאוניברסיטת פריז 8, שם הוא לוקח חלק בעיצוב תכנית יצירת המחקר.

 
עותק של DSC02912.jpg

מתיו גודו

שחקן-רקדן-מורה בטכניקת אלכסנדר. הוא עבד כשחקן בשנים 1997-2015 עם קבוצות תיאטרון וקולקטיבים. בין השנים 2004 ו-2006 הוא ביים את הקולקטיב "La Gouttière" בו פיתח יצירת תיאטרון-ריקוד וכתיבה פרפורמטיבית. הוא למד טכניקת אלכסנדר בין השנים 2009-2013 והחל לחשוב מחדש על ההוראה והפדגוגיה שלו על בסיס עקרונות העיכוב וכיוון תשומת הלב. הוא נלהב מארגון התנועה האנושית ומהקשר בין תשומת לב ליציבה. בשנים 2013 עד 2016 עבד במרכז ״אטימואה״ עם אנשים הסובלים ממחלת אלצהיימר. מאז 2014 הוא מעורב בפרויקט ICI ו- ICrEA(פרויקט מחול ומדעי המוח, CNRS); כחבר מייסד מילא תפקיד מרכזי בפיתוח פרוטוקולים ניסיוניים סביב תשומת לב ותשומת לב משותפת. בנוסף, הוא מארגן שותף ב- Rencontres Internationales de Contact Improvisation בפריז מאז 2014.